29 Şubat 2012 Çarşamba

AB, CHP’li Vekili yalanladı: Hutbeden ayet çıkarılmasını istemedik, istemeyiz!
İLYAS KOÇ ANKARA 17.12.2011

Avrupa Birliği, CHP Milletvekili İhsan Özkes'in "AB istedi, hutbelerden ayet çıkarıldı." yönündeki iddiaları net bir dille yalanladı. Konu ile ilgili açıklama yapan AB Komisyonu, "Haberler tamamen gerçek dışıdır." ifadesini kullandı.

AB Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikası'ndan sorumlu Komiseri Stefan Füle'nin sözcüsü Peter Stano, AB'nin dinî inançlara müdahale etmediği gibi; din, vicdan ve düşünce hürriyetini teminat altına almaya çabaladığına işaret etti. Stano'nun yaptığı açıklama şu şekilde: "Söz konusu haberler tamamen gerçek dışıdır. AB dinî inançlara müdahale etmez. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları çerçevesinde düşünce, vicdan ve dinî hürriyetleri teminat altına almaya çabalar."

2006 yılında çıkarılan 'Hutbe nasıl hazırlanır?' kılavuzunda konunun yer aldığını belirten Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, şu bilgileri verdi: "Daha önce her hutbenin sonunda Âl-i İmran Sûresi'nin 19. ayeti okunurdu. Bu kılavuzda örnek hutbe metinleri yer alıyor ve Âl-i İmran Sûresi'nin yerine bir hadis-i şerif konuluyor. Kılavuzda 'Âl-i İmran Sûresi kesinlikle okunmayacak, mecburi bu hadis-i şerif okunacak' gibi bir madde yok."

Türk basınında çıkan haberlerde CHP İstanbul Milletvekili ve eski Üsküdar Müftüsü İhsan Özkes, cuma hutbelerinde okunan "Allah katında geçerli din İslam'dır." ayetinin AB'nin talepleri çerçevesinde metinlerden çıkarıldığını iddia etmişti. Özkes'in iddiası, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 5 yıl önce yayınlanan bir tekziple yalanlanmıştı. 30 Nisan 2006 tarihinde konu ile ilgili yayınlanan tekzipte şu ifadeler yer almıştı: "Diyanet İşleri Başkanlığı'na yapılabilecek en büyük bühtan ve en büyük iftira, herhangi bir sebeple Yüce Kitab'ımızın bir ayetine rezerv koyduğunu, gizlediğini söylemektir. Zira Allah katında hak dinin İslam olduğunu söylemek ve bu doğrultuda hizmet vermek, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın varlık sebebidir. Bir kimsenin din, dinî değerler ve halkımızın dinî duyarlılıkları üzerinden siyaset yapması, en azından savunduğunu ileri sürdüğü dine karşı yapılabilecek en büyük saygısızlıktır."

AYETİ, İSTEYEN İMAMLAR OKUYABİLİR

Açıklamada, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun ise "Hiç kimse bizim hutbelerimize karışma hakkına sahip değil. Hutbelerimizi biz dinin ana kaynaklarına dayalı olarak özgürce hazırlıyoruz. Hutbelerimize, ne siyasetçiler, ne devlet adamları ne de Avrupa Birliği müdahale edebilir." dediğine dikkat çekildi. O dönem Diyanet İşleri başkan yardımcısı olan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise katıldığı bir televizyon programında söz konusu ayetin 'Diyanet'in varlık sebebi' olduğunu vurguladı. Bu konuda Avrupa Birliği ya da ABD'nin baskısının olamayacağını savunan Görmez, bu ayetin istendiği takdirde imamlar tarafından okunabileceğini de kaydetti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder